Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2016, sygn. ILPP3/4512-1-253/15-4/JO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Podatek od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT zbycia nieruchomości podzielonej na 12 działek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2015 r. (data wpływu 3 grudnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 stycznia 2016 r. (data wpływu 5 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT zbycia nieruchomości podzielonej na 12 działek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT zbycia nieruchomości podzielonej na 12 działek.

Wniosek uzupełniono pismem w dniu 5 lutego 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem wniosku jest transakcja sprzedaży terenu pod budowę domów. W 1994 r. Wnioskodawca wraz z współwłaścicielem zakupili do majątku dwuosobowej spółki cywilnej () prawo współużytkowania wieczystego nieruchomości. Spółka cywilna zajmowała się produkcją urządzeń elektronicznych. W lutym 2000 r. Zainteresowany wraz z współwłaścicielem przekształcili wieczystą dzierżawę w prawo własności na prawach współwłasności łącznej. W kwietniu 2000 r. Wnioskodawca wraz z współwłaścicielem dokonali podziału nieruchomości na dwie działki: zabudowaną i niezabudowaną. Część zabudowana została wniesiona jako udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Część niezabudowana przeszła do majątków osobistych Wnioskodawcy oraz drugiego właściciela po likwidacji spółki cywilnej w lipcu 2000 r. W październiku 2000 r. Zainteresowany wraz z współwłaścicielem dokonali zamiany współwłasności łącznej na współwłasność w częściach ułamkowych po 50%. W 2004 r. Rada Miejska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowej nieruchomości. Plan ten przewidywał podział nieruchomości na 12 działek pod zabudowę jednorodzinną i drogę dojazdową. W 2007 r. na fali bardzo dobrej koniunktury na budownictwo powstała koncepcja budowy osiedla domów jednorodzinnych. Wnioskodawca wraz z współwłaścicielem upoważnili biuro projektowe do dokonania podziału nieruchomości zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania na 12 działek i uzyskania pozwoleń na budowę 12-tu domów jednorodzinnych. Na skutek kryzysu i spadku koniunktury w budownictwie w 2008 r. Zainteresowany wraz z współwłaścicielem zrezygnowali z zamiaru prowadzenia takiej działalności. Procedury uzyskania pozwoleń na budowę trwały. Zakończyły się wydaniem 12-tu pozwoleń na budowę w kolejnych dwóch latach. Od 2008 r. Wnioskodawca wraz z współwłaścicielem nie prowadzili żadnej aktywności związanej z przedmiotową nieruchomością. W dniu 24 kwietnia 2014 r. drugi z współwłaścicieli sprzedał swój 50% udział osobie prowadzącej działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00