Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2016, sygn. ILPP1/4512-1-785/15-4/UG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-785/15-4/UG
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez dzierżawcę w związku z rozwiązaniem umowy i wypłatą odstępnego.
Na podstawie art. 14b § l i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko SPÓŁKI Z O.O., przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2015 r. (data wpływu 22 października 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 stycznia 2016 r. (data wpływu 13 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez dzierżawcę w związku z rozwiązaniem umowy i wypłatą odstępnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez dzierżawcę w związku z rozwiązaniem umowy i wypłatą odstępnego. Wniosek uzupełniono w dniu 13 stycznia 2016 r. o informacje doprecyzowujące zaistniały stan faktyczny.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
A Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka), jest spółką zarządzającą Portem () (dalej: Port ). Wnioskodawca w roku 2001 zawarł umowę dzierżawy (dalej: Umowa) z polskim podmiotem (dalej: Dzierżawca). Umowa była od momentu jej zawarcia wielokrotnie aneksowana. Na mocy Umowy oraz aneksów do Umowy, Wnioskodawca w zamian za określone wynagrodzenie, oddał w dzierżawę część należącego do niego terenu. Zgodnie z Umową, Dzierżawca teren ten wykorzystywał w prowadzonej przez siebie działalności, polegającej na zarządzaniu parkingami położonymi wokół Portu. Na podstawie Umowy, Dzierżawca, w ramach prowadzonej działalności, mógł wykorzystywać dzierżawioną powierzchnię dla świadczenia usług parkingowych oraz innych usług związanych z parkowanymi tam samochodami. Dzierżawca zobowiązał się do prowadzenia parkingu czynnego przez 24 godziny na dobę i dostępnego dla pojazdów przybywających do Portu. Dzierżawca na własny koszt dokonał montażu odpowiednich urządzeń i systemów, niezbędnych dla prawidłowego świadczenia usług parkingowych. Wynagrodzenie Wnioskodawcy za wydzierżawienie terenu zostało co do zasady określone jako procent od uzyskanego przez Dzierżawcę przychodu netto (nie mniej jednak niż kwota ustalona w Umowie). Ustalenia między stronami zakładały, iż dzierżawa będzie trwała do maja 2016 r. Jednakże, w związku z tym, że Umowa była zawarta kilkanaście lat temu, zasady rozliczeń określone w Umowie oraz aneksach do Umowy odbiegały od zasad stosowanych obecnie przez Spółkę z innym podmiotem zarządzającym pozostałymi parkingami na terenie Portu. Po przeanalizowaniu sytuacji Spółka stwierdziła, że istnieją możliwości zwiększenia przychodów w związku z użytkowaniem parkingów wokół Portu, jednak w istniejącej formule umownej i w związku z brakiem zgody przez Dzierżawcę na zmianę zasad rozliczeń, zwiększenie przychodów Spółki było niemożliwe bez rozwiązania Umowy. Dodatkowo, Spółka od ponad dwóch lat prowadzi intensywny program inwestycyjny związany z rozbudową i modernizacją infrastruktury parkingowej wokół Portu. Inwestycja ma charakter zmiany infrastruktury parkingowej również na terenie dzierżawionym przez Dzierżawcę. Zmiany dotyczą głównie zasad organizacji ruchu, systemu pobierania opłat. W efekcie, parkingi położone na terenie Dzierżawcy, przed rozwiązaniem Umowy były rozliczane poprzez dwa niezależne systemy poboru opłat. Fakt ten wpływał niekorzystnie na komfort obsługi pasażerów korzystających z Portu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right