Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2016, sygn. 0461-ITPP3.4512.637.2016.1.JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP3.4512.637.2016.1.JC
Spółdzielnia - brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2016 r. (data wpływu 7 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś IV Rozwój, Restrukturyzacja i Rewitalizacja miast, Działalnie 4.1 Humanizacja blokowisk, Poddziałanie 4.1.1. Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii z wielkiej płyty pn. K.. Projekt obejmuje rewitalizację 10 budynków mieszkalnych, w którego zakresie jest m. in.: termomodernizacja budynków wraz z wymianą pokrycia dachowego oraz remont części wspólnych budynków tj. remont klatek, wymiana okien i drzwi na klatkach schodowych. Ostatecznym beneficjentem są tutaj współwłaściciele poszczególnych lokali. W jednym z budynków znajduje się lokal użytkowy o pow. 12 m. Właściciel tego lokalu (posiadający odrębną własność) wnosi miesięczną opłatę w kwocie 100 zł brutto. Składniki opłat to: fundusz remontowy, opłata za centralne ogrzewanie oraz czynsz. Spółdzielnia wykazuje w rejestrze sprzedaży podatek należny w stawce 23%, natomiast fundusz remontowy jako zwolniony z podatku. W budynku tym zostały wykonane następujące prace remontowe: ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana pokrycia dachowego, wymiana okien i drzwi na klatkach schodowych, malowanie klatek schodowych, instalacja węzła dwufunkcyjnego. Na remont każdego budynku została zawarta oddzielna umowa z wykonawcą. Podstawowym zadaniem Spółdzielni mieszkaniowych jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Biorąc to pod uwagę, przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, należy rozumieć m.in.: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami. Dokonując remontów w ww. budynkach Spółdzielnia poniesione koszty ewidencjonuje w wartościach brutto, gdyż nie mają one związku ze sprzedażą opodatkowaną, stąd też zrealizowana inwestycja nie służy do wykonywania czynności opodatkowanych. Biorąc pod uwagę jednak lokal użytkowy, Spółdzielnia dokonuje również sprzedaży opodatkowanej objętej stawką 23%. Jednak wysokość tej sprzedaży w odniesieniu do całkowitego obrotu rocznego określona zgodnie z art. 90 ust. 2-10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie przekracza 2% gdyż w latach trwania inwestycji tj. 2011-2013 proporcja ta wynosiła kolejno: 1,60%; 1,39%; 1,25%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right