Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2016, sygn. 0461-ITPP2.4512.642.2016.1.AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP2.4512.642.2016.1.AW
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od leasingodawcy dotyczących opłat sankcyjnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2016 r. (data wpływu 12 września 2016 r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od leasingodawcy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 września 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 30 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od leasingodawcy.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan ewidencję działalności gospodarczej w formie ksiąg rachunkowych. Od początku prowadzonej działalności gospodarczej jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem podstawowej działalności gospodarczej jest: 49.41.Z - Transport drogowy towarów. Firma świadczy usługi transportowe przewozu towarów taborem samochodowym własnym oraz obcym wynajmowanym na podstawie podpisanych umów leasingu operacyjnego. Zgodnie z postanowieniami umowy leasingowej, leasingodawca wystawia co miesiąc fakturę, która określa wartość miesięcznej raty leasingowej oraz kwotę podatku VAT. Zarówno w umowie, jak i na fakturach, wpisywany jest termin zapłaty za świadczoną usługę leasingu. W 2015 r. w Pana firmie nastąpiło poważne pogorszenie wyników finansowych w wyniku czego utracił Pan płynność finansową. W związku z tym zaczęły się kłopoty finansowe z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców towarów i usług, dlatego też leasingodawca wysyłał listem poleconym wezwanie do zapłaty za opóźnienia w płatnościach. Ze względu na kłopoty finansowe nadal nie regulował Pan zobowiązań wobec leasingodawcy. W tej sytuacji leasingodawca skierował sprawę do egzekucji. Ponadto, kierowca prowadząc samochód leasingowy popełnił wykroczenie. Na wniosek Komendy Powiatowej Policji leasingodawca udzielił informacji o użytkowniku przedmiotu leasingu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right