Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2016, sygn. ITPB1/4511-683/16-1/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-683/16-1/MR

Skutki podatkowe zawarcia umowy powiernictwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2016 r. (data wpływu 26 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów powiernictwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów powiernictwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, działając jako powierzający, zawarł umowę (dalej: Umowa powiernictwa) ze spółką akcyjną (dalej: Spółka lub Powiernik). Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w związku z zwartą Umową powiernictwa przeniósł na rzecz Powiernika środki pieniężne (dalej: Majątek). Wnioskodawcy przysługuje prawo do rozliczania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wg 19% podatku liniowego), jednocześnie na żadnym etapie opisanego stanu faktycznego nie zajdą przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka na podstawie Umowy powiernictwa obowiązana jest do zarządu Majątkiem, w szczególności poprzez wniesienie Majątku do spółki komandytowej (dalej: Sp.k.) Wniesienia Majątku do Sp.k. Powiernik dokonał we własnym imieniu, ale na rzecz Powierzającego. Sp.k. będzie prowadzić działalność gospodarczą na terytorium RP. Z tytułu wykonywania Umów powiernictwa Powiernikowi, będzie przysługiwało wynagrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00