Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2016, sygn. ITPP1/4512-451/16-1/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-451/16-1/MS

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup posiłków? Czy w momencie przekazania pracownikom zakupionych posiłków Spółka ma obowiązek naliczenia podatku należnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2016 r. (data wpływu 24 czerwca 2016 r.), uzupełnionym w dniach 1 oraz 14 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania nieodpłatnego przekazania dla pracowników zakupionych posiłków oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego poniesionego przy ich nabyciu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 1 i 14 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania nieodpłatnego przekazania dla pracowników zakupionych posiłków oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego poniesionego przy ich nabyciu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje zakupu posiłków dla swoich pracowników. Posiłki przygotowywane są i dostarczane przez firmę kateringową i spożywane przez pracowników w miejscu pracy. Wartość zakupionych posiłków stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Zakup posiłków przez Spółkę (pracodawcę) jest dobrowolny i nie jest ona zobligowana do tego przepisami prawa pracy. W treści faktur wystawianych przez firmę kateringową wyszczególnione zostały nazwy posiłków np. Krem z pomidorów, Zapiekanka ryżowa oraz ich ilość, poza tym nie wyszczególniono żadnych dodatkowych usług. Ponadto wskazano, że sprzedawca nie określił symbolu PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych posiłków. Wszystkie pozycje na fakturach do lipca 2016 r. (włącznie), opodatkowane zostały stawką 8% - właściwą dla usług, natomiast na fakturze za sierpień 2016 r. wyszczególniono 2 stawki podatku, tj. 5% - właściwą dla towarów w postaci gotowych dań i posiłków oraz 8% - właściwą dla usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00