Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2016, sygn. ITPP1/4512-508/16/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-508/16/BS
Zwolnienie sprzedaży nieruchomości gruntowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2016 r,. (data wpływu 18 lipca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 9 sierpnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 9 sierpnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w 2006 r. na podstawie umowy sprzedaży, objętej aktem notarialnym sporządzonym dnia 23 listopada 2006 r. nabył do majątku osobistego, prawo własności nieruchomości - działkę nr X o powierzchni 31,6002 ha, jako ziemię rolniczą oraz działkę nr Y o powierzchni 4,2654 ha, jako ziemię rolniczą. Łączna powierzchnia działek X oraz Y wynosi 35,8656 ha. Od dnia nabycia do chwili obecnej ziemia jest obrabiana jako areał rolniczy. Nieruchomość nie była wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Stanowiła majątek osobisty Wnioskodawcy.
Planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym Uchwałą Rady Gminy działkę nr X zakwalifikowano jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Zmiana planu obejmowała cały teren wsi W., jak również terenów przyległych. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży wskazanej nieruchomości. Wnioskodawca dotąd nie podjął i nie zamierza podejmować żadnych czynności, mających zwiększyć wartość przed sprzedażą, tj. nie dokonywał podziału ziemi na mniejsze działki, ziemia nie była uzbrajana w media, nie utwardzano dróg dojazdowych, itp. Ponadto Wnioskodawca nie ogłaszał chęci sprzedaży w prasie oraz w innych mediach. Powodem zamiaru sprzedaży nieruchomości są trudności finansowe Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Posiadana ziemia rolnicza nie ma związku z majątkiem sp. j. Wnioskodawca prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w rejestrze CEIDG, w której to jest podatnikiem VAT czynnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right