Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2016, sygn. ITPB1/4511-588/16/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-588/16/PSZ
Czy stałe miesięczne wynagrodzenie za usługi konserwacyjne świadczone na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, zgodnie z zawartą umową można w 2017 r. opodatkować według stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako przychody z działalności usługowej? Czy usługi wykonywane na zlecenia i rozliczane na podstawie protokołu odbioru robót można w 2017 r. opodatkować według stawki 5,5% ryczałtu w przypadku robót ogólnobudowlanych a pozostałe usługi nie będące usługami budowlanymi według stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2016 r. (data wpływu 12 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki tego podatku dla świadczonych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki tego podatku dla świadczonych usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od maja 2014 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na pełnej konserwacji budynków, budowli, infrastruktury technicznej terenów zielonych oraz małej architektury. W roku 2014 podatek dochodowy rozliczał Pan na podstawie art. 27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast od roku 2015 dokonał zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy - art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykonywane przez Pana usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczone są na podstawie dwóch umów zawartych: jedna ze spółdzielnią mieszkaniową i druga z zarządcą nieruchomości. Zakres robót konserwacyjnych obejmuje pełną konserwację urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, stolarki i ślusarki zamontowanej w budynkach, sprzętu i urządzeń znajdujących się na placach zabaw na terenie osiedli, usuwanie awarii, prace ogólnobudowlane i drogowe (tj. naprawy tynków, posadzek, ścian i dachów, roboty murarskie, prace malarskie, naprawa kominów) konserwacja instalacji c.o. i c.c.w., odczyty liczników energii elektrycznej, energii cieplnej i liczników wody, świadczenie odpłatnych usług lokatorskich oraz pozostałe roboty tj.: mocowanie tablic informacyjnych, wywieszanie informacji dla lokatorów, wywieszanie flag państwowych, usuwanie napisów na elewacjach, przycinanie gałęzi stanowiących zagrożenie i inne czynności wykonywane na pisemne zlecenie spółdzielni lub zarządcy. Materiały i środki niezbędne do wykonania przedmiotu umowy zapewnia Pan we własnym zakresie. Realizacja robót odbywa się w godzinach pracy administracji, natomiast w przypadku występowania awarii również w godzinach popołudniowych i we wszystkie dni tygodnia. Zgodnie z umową zawartą ze spółdzielnią mieszkaniową za wykonane usługi przysługuje Panu stałe miesięczne wynagrodzenie umowne bez względu na liczbę wykonanych usług w danym miesiącu. Z kolei zgodnie z umową zawartą z zarządcą nieruchomości otrzymuje Pan za każde pisemne zlecenie wynagrodzenie rozliczane kosztorysem powykonawczym według stawki godzinowej w oparciu o potwierdzony przez zarządcę rejestr zgłoszeń.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right