Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2016, sygn. ITPB4/4511-533/16/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-533/16/AW
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym transakcja wymiany udziałów polegająca na wniesieniu przez Wnioskodawcę udziałów Spółki do Spółki Holdingowej, w zamian za objęcie udziałów Spółki Holdingowej, skutkująca uzyskaniem przez Spółkę Holdingową bezwzględnej większości praw głosu w Spółce, wypełnia warunki wymiany udziałów z art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy, tj. pozostanie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo na dzień jej dokonania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2016 r. (data wpływu 22 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest wspólnikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym.
Wnioskodawca posiada ok. 48% ogólnej liczby udziałów. Udziały Wnioskodawcy są uprzywilejowane co do prawa głosu, przyznając 2 głosy na 1 udział, co daje ok. 64,86% ogólnej liczby głosów. Udziały pozostałych wspólników nie są uprzywilejowane. Wnioskodawca posiada zatem pakiet udziałów Spółki, który zapewnia mu bezwzględną większość praw głosu w Spółce. Prócz Wnioskodawcy, po ok. 26% ogólnej liczby udziałów i 17,57% ogólnej liczby praw głosu posiadają dwie osoby fizyczne (dalej: Wspólnicy). Wnioskodawca oraz Wspólnicy podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right