Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2016, sygn. ITPB2/4511-413/16/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-413/16/ENB

Czy wartość noclegu finansowanego przez Wnioskodawcę (pracodawcę) stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego Wnioskodawca jako płatnik ma obowiązek pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. (data wpływu 18 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania noclegu oddelegowanym pracownikom - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 31 maja 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych finansowania noclegu oddelegowanym pracownikom.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący spółką akcyjną prowadzi działalność w sektorze elektroenergetycznym. Zawiera umowy na wykonanie budów, modernizacji, remontów czy eksploatacji elektroenergetycznych obiektów liniowych i stacyjnych zarówno z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. W celu wykonania usług za granicą Wnioskodawca oddelegowuje pracowników do wyznaczonego miejsca pracy na terenie innego kraju na podstawie stosownego aneksu do umowy o pracę. Aneks taki określa m.in. czas oddelegowania, miejsce wykonywania pracy na czas oddelegowania odrębne od miejsca pracy zapisanego w umowie o pracę, warunki pracy i płacy, które pozostają w zgodności z przepisami kraju oddelegowania. Ze względu na długi okres realizacji budów, modernizacji czy remontów wyjazdy pracowników nie są traktowane jako podróże służbowe w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. W związku z tym nie są wypłacane pracownikom oddelegowanym diety oraz inne należności przysługujące w przypadku podróży służbowych zgodnie z Kodeksem pracy oraz innymi przepisami. Nie jest również wypłacany dodatek za rozłąkę przysługujący na podstawie odrębnych ustaw, przepisów wykonawczych czy układów zbiorowych pracy. W miejscu wykonywania pracy Wnioskodawca zapewnia pracownikom zakwaterowanie zgodnie ze standardami obowiązującymi przy zatrudnianiu pracowników w danym kraju. Koszty zakwaterowania ponosi Wnioskodawca, co udokumentowane jest fakturami wystawionymi na Niego, jako nabywcę usług noclegowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00