Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2016, sygn. ITPP1/4512-160/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-160/16/BK

Interpretacja przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2016 r., (data wpływu 8 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2011 r. wykonuje Pan usługi prawnicze w Starostwie Powiatowym we. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany w ewidencji działalności gospodarczej. Przed zawarciem umowy zlecenia na wykonywane usługi uzyskał Pan ustne wyjaśnienie z Urzędu Skarbowego we.., że okoliczności przytoczone wyżej nie mają żadnego znaczenia. W tej sytuacji zarejestrował się Pan jako podatnik VAT i od tego czasu składa kwartalne deklaracje VAT-7. Wynagrodzenie roczne z tytułu wykonywania zlecenia nie przekroczyło kwoty 48.000 zł netto. Zlecenie wykonywał Pan osobiście w siedzibie zleceniodawcy. W tym celu udostępniono Panu nieodpłatnie pokój wraz z urządzeniem biurowym, w tym komputer z informatycznym systemem prawniczym. Usługę wykonywał Pan 3 razy w tygodniu pod kierownictwem Starosty, który zaproponował Panu zawarcie od kwietnia 2016 r. nowej umowy zlecenia na czas nieokreślony, w której miejsce wykonywania usługi i korzystanie z pokoju i urządzeń pozostałyby na warunkach dotychczasowych. W projekcie umowy, w stosunku do dotychczasowej, wpisano wprost, ze usługi będzie Pan wykonywał osobiście 3 razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 8 do 12 oraz, że w zależności potrzeb Zleceniodawcy terminy i czas pracy mogą ulec zmianie. Podkreślono w niej, że będzie Pan podlegał bezpośrednio Staroście oraz, że Zleceniodawca będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności wykonywane przez zleceniobiorcę na podstawie umowy jak za swoje własne działania lub zaniechania. Ponadto zawarto w umowie zapisy, że Zleceniobiorcy będzie przysługiwał:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00