Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2016, sygn. ITPB4/4511-131/16/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-131/16/AW

Czy Wnioskodawczyni jest zwolniona z konieczności opłacenia podatku dochodowego? Jeżeli możliwe tu będzie skorzystanie ze zwolnienia, to jakie dokumenty wówczas trzeba złożyć?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia

3 lutego 2016 r. (data wpływu 8 lutego 2016 r.), uzupełnionym 5 maja 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony 5 maja 2016 r., o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 2011 r. otrzymała w drodze dziedziczenia udział w nieruchomości rolnej. Prócz niej jest jeszcze czworo spadkobierców: A B, C i D. Wszyscy dziedziczyli w równych częściach. Przedmiotem dziedziczenia było gospodarstwo rolne. W kwietniu 2015 r. Wnioskodawczyni wspólnie z pozostałymi spadkobiercami dokonała sprzedaży gospodarstwa rolnego. Pieniądze ze sprzedaży zostały podzielone pomiędzy spadkobierców zgodnie z zasądzoną wielkością udziału w spadku. Sprzedaży dokonano przed upływem pięciu lat podatkowych od jej nabycia, dlatego pojawiła się kwestia podatku od sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawczyni wskazuje, iż zasadniczo przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat podatkowych od jej nabycia pojawia się konieczność zapłaty podatku dochodowego. Przywołany stan faktyczny dotyczy jednak sprzedaży gospodarstwa rolnego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, o ile grunty te nie utraciły charakteru rolnego. Wnioskodawczyni wskazuje, że warunek ten został spełniony - w akcie notarialnym zawarto zapis, że nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne. Wnioskodawczyni wskazuje, że otrzymane pieniądze ze sprzedaży - należne zgodnie z udziałem w spadku przeznaczyła na remont mieszkania w którym mieszka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00