Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2016, sygn. ITPB4/4511-111/16/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-111/16/MP

Czy w związku z opisanym powyżej zdarzeniem przyszłym, w przypadku uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych w sp. z o.o. objętych uprzednio w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., która połączyła się ze spółką z o.o. (połączenie przez przejęcie), koszt uzyskania przychodu należy ustalić zgodnie z art. 22 ust. 1ł ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2016 r. (data wpływu 2 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca rozważa przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o., a następnie połączenie jednoosobowej spółki z o.o. z inną (istniejącą już) spółką z o.o. - w ten sposób, iż cały majątek spółki przejmowanej zostałby przeniesiony na spółkę przejmującą - sp. z o.o. za udziały, które spółka przejmująca wydałaby wspólnikowi spółki przejmowanej. W chwili obecnej Wnioskodawca jest jednym ze wspólników spółki z o.o. Po połączeniu przez przejęcie majątku jednoosobowej spółki z o.o. rozważane będzie umorzenie części udziałów Wnioskodawcy jakie uzyska w wyniku połączenia jednoosobowej spółki z o.o. ze spółką z o.o. Umorzenie udziałów nastąpi dobrowolnie za wynagrodzeniem. Kwota wynagrodzenia dla Wspólnika z tytułu umorzenia udziałów zostanie zapłacona z kapitału zapasowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00