Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. ITPB1/4511-119/16/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-119/16/JC

Możliwość zaliczenia do kup wydatków na zakup towarów handlowych oraz odpisów amortyzacyjnych środków trwałych przekazanych z działalności gospodarczej żony Wnioskodawcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2016 r. (data wpływu 5 lutego 2016 r.), uzupełnionym w dniu 29 lutego 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą oraz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca jest w związku z małżeńskim. Pomiędzy Wnioskodawcą a jego żoną obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej (art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego).

W trakcie małżeństwa z Wnioskodawcą, żona Wnioskodawcy rozpoczęła prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT.

Ze względu na obowiązki rodzinne (opieka nad nowonarodzoną wnuczką), żona Wnioskodawcy planuje bezpłatnie przekazać Wnioskodawcy (na podstawie protokołu przekazania) do dalszego prowadzenia całą prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą. Przedmiotem przekazania między małżonkami będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Na bazie przekazanego przedsiębiorstwa, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną uprzednio przez żonę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00