Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. ITPB3/4510-88/16/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-88/16/PS
Czy otrzymane przez Spółkę środki pieniężne na zapłatę podatku akcyzowego i opłaty paliwowej stanowią przychody podatkowe na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy poniesione wydatki na zapłatę podatku akcyzowego i opłaty paliwowej stanowią koszty uzyskania przychodów na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2016 r. (data wpływu 19 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konieczności rozpoznania przychodu podatkowego oraz kosztów uzyskania przychodów w związku z zapłatą opłaty paliwowej i podatku akcyzowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konieczności rozpoznania przychodu podatkowego o raz kosztów uzyskania przychodów w związku z zapłata opłaty paliwowej i podatku akcyzowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest podmiotem posiadającym status zarejestrowanego odbiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Zarejestrowany odbiorca to podmiot, który posiada zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Podmiot ten może dokonywać takiego nabycia na rzecz innych podmiotów.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka świadczy usługi polegające na wewnątrzwspólnotowym nabywaniu wyrobów akcyzowych na rzecz innych podmiotów, które są zainteresowane taką usługą. W tym celu zawierana jest pomiędzy Spółką a usługobiorcą umowa na świadczenie usług polegających na nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych. Spółka jako zarejestrowany odbiorca nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Z tytułu dokonania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego oraz podmiotem zobowiązanym do zapłaty opłaty paliwowej. W związku z tym Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej od dokonanej transakcji nabycia, w której to działała na rzecz swojego klienta. W celu wykonania zobowiązania Spółka dostaje na podstawie zawartej umowy z klientem środki pieniężne na opłacenie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej. Środki te nie stanowią wynagrodzenia za wykonane usługi, są jedynie przeznaczone na dokonanie zapłaty tych zobowiązań. Spółka dokonując zapłaty zobowiązań otrzymanymi środkami pieniężnymi od klienta wygasza w ten sposób swoje zobowiązanie w podatku akcyzowym jak i opłacie paliwowej. Spółka pobiera za swoje usługi zarejestrowanego odbiorcy wynagrodzenie ustalone zgodnie z zasadami rynkowymi dla tego typu usług. Do wynagrodzenia nie jest wliczona kwota podatku akcyzowego i opłaty paliwowej, którą klient jest zobowiązany przekazać Spółce. Spółka otrzymane środki pieniężne od klienta na zapłatę ww. zobowiązań traktuje na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) dalej zwaną ustawa o CIT jako nie stanowiące przychodów podatkowych. Natomiast wydatki na zapłatę zobowiązań traktuje jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right