Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2016, sygn. ITPP2/4512-11/16/PB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-11/16/PB
Wyłączenie z opodatkowania wniesienia do spółki w formie aportu składników majątku przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2015 r. (data wpływu 5 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania wniesienia do spółki w formie aportu składników majątku przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania wniesienia do spółki w formie aportu składników majątku przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski. Podstawowym przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jest towarowy transport drogowy, zaklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem PKD 60.24.Z. Spółka prowadzi również dodatkową działalność gospodarczą, która polega na nabywaniu oraz odsprzedaży biletów na przeprawy promowe, przejazd mostami i tunelami oraz przejazdy kolejowe. Odsprzedaż biletów odbywa się m.in. w formie elektronicznej, przy użyciu portalu internetowego dostępnego pod adresem www.XYZ.com. Zakup biletów za pośrednictwem tego portalu wymaga rejestracji w systemie, tj. założenia przez klienta indywidualnego konta użytkownika. W ramach tej dodatkowej działalności gospodarczej Spółka sporadycznie dokonuje transakcji zakupu biletów pasażerskich jako agent (pośrednik) działający w imieniu własnym, jednakże na rachunek klienta zamierzającego zakupić bilet na konkretną trasę i termin przeprawy bądź przejazdu. W strukturze organizacyjnej Spółki od kilku lat funkcjonuje osobny departament obsługujący serwis XYZ.com, jest to XYZ, zwany dalej D.. D. został powołany do istnienia w drodze wydania pisemnego zarządzenia, od kilku lat funkcjonuje jako samodzielna komórka organizacyjna, ujawniona w schemacie organizacyjnym Spółki, jak również w analizach wewnętrznych oraz w systemie rachunkowości. D. stanowi zespół pracowników podlegający odrębnemu kierownictwu, wykonujący swoje obowiązki w wydzielonej części budynku położonego pod adresem siedziby Spółki. W działalności D. wykorzystywane są środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które nie służą do działalności Spółki w pozostałym zakresie i które zostały w sposób jednoznaczny przypisane do D. w księgach rachunkowych Spółki. W szczególności aktywa trwałe należące do D. obejmują znak towarowy XYZcom, domenę XYZ.com wraz z oprogramowaniem do zawierania transakcji w formie elektronicznej z wykorzystaniem tej domeny. Do D. przynależy również, nieujawniona w księgach rachunkowych Spółki, baza danych kontrahentów (dostawców i nabywców usług promowych), wraz z relacjami handlowymi pomiędzy D., a tymi kontrahentami.