Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2016, sygn. ITPB4/4511-643/15/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-643/15/MS
Czy umorzenie udziałów wspólnika za wynagrodzeniem niższym od ich wartości księgowej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2015 r. (data wpływu 4 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów innego wspólnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów innego wspólnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), która posiada siedzibę i zarząd w Polsce. W spółce jest 3 wspólników: (1) Wnioskodawca, (2) drugi wspólnik - osoba fizyczna, (3) trzeci wspólnik - spółka jawna. Udziały Wnioskodawcy i drugiego wspólnika zostały objęte za gotówkę. Udziały trzeciego wspólnika zostały objęte za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Umowa Spółki dopuszcza możliwość umorzenia udziałów. Wspólnikowi, którego udział został umorzony, przysługuje z tego tytułu wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia, które nie może być niższe od wartości księgowej udziału, ustalają wspólnicy w uchwale o umorzeniu. Za zgodą wspólnika umorzenie może nastąpić także bez wynagrodzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right