Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2016, sygn. ITPB1/4511-1258/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1258/15/MR
Kontynuacja amortyzacji amortyzacja w spółce osobowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2015 r. (data wpływu 28 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, wspólnikiem spółki komandytowej (dalej Spółka Komandytowa). Wnioskodawca dokonał wyboru rozliczenia dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach wskazanych w art. 30c ustawy o PIT, tzn. na zasadach tzw. liniowego opodatkowania wg. stawki 19%. Spółka Komandytowa zostanie wspólnikiem innej spółki osobowej (dalej: Spółka Osobowa), która posiadać będzie składniki majątkowe (środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne) podlegające amortyzacji (dalej: Składniki Majątkowe). Składniki Majątkowe pochodzić będą z wniesienia do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa albo aktywów (środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych) spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: Sp. z o.o.). Z uwagi na to, że Sp. z o. o. wprowadziła Składniki Majątkowe do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dalej: Ewidencja), ich wartość początkowa w Spółce Osobowej zostanie ustalona zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z ust. 9 ustawy o CIT / art. 22g ust. 14a w zw. z ust. 1 ustawy o PIT, jeśli przedmiotem wkładu do Spółki Osobowej będzie przedsiębiorstwo Sp. z o.o., albo zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o CIT / art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o PIT, w przypadku, gdy przedmiotem aportu będą aktywa, tj. w wysokości odpowiadającej wartości początkowej otrzymanych aktywów, określonej w Ewidencji spółki wnoszącej wkład. W praktyce oznacza to, iż w przypadku Składników Majątkowych nabytych odpłatnie przez Spółkę z o.o. ich wartość początkowa w Spółce Osobowej odpowiadać będzie cenie nabycia tych Składników Majątkowych przez Sp. z o.o. W przypadku Składników Majątkowych wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego do Sp. z o.o., w tym przez Spółkę Komandytową, ich wartość początkowa w Spółce Osobowej odpowiadać będzie ustalonej na dzień wniesienia wkładu do Sp. z o.o. wartości poszczególnych Składników Majątkowych, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej (także w przypadku, gdy w stosunku do części Składników Majątkowych Sp. z o.o. wydała wnoszącym wkład udziały o wartości nominalnej niższej od wartości wkładu ustalonej na dzień aportu). W przypadku wniesienia przez Sp. z o.o. do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, elementem wnoszonego przedsiębiorstwa będą również m.in. zawarte umowy, środki pieniężne oraz należności i zobowiązania. Jednocześnie na podstawie art. 16h ust. 3a ustawy o CIT / art. 22h ust. 3a lub 3d w zw. z ust. 3 ustawy o PIT, Spółka Osobowa dokonywać będzie odpisów amortyzacyjnych od Składników Majątkowych z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych już dokonanych przed aportem przez Sp. z o.o.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right