Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2016, sygn. ITPB1/4511-1166/15/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1166/15/JC

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2015 r. (data wpływu 4 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm., dalej, jako: u.p.d.o.f."). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na produkcji wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowanych (kod PKD: 32.99.Z), głównie zniczy nagrobkowych. Wnioskodawca w ramach wykonywanej działalności gospodarczej jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej, jako: u.p.t.u."). W ramach wykonywanej działalności gospodarczej niektórzy kontrahenci Wnioskodawcy nie regulowali zapłaty za towary dostarczone do ich siedziby. Na chwilę obecną część roszczeń o zapłatę wobec tych odbiorców uległo już przedawnieniu. W przypadku wystąpienia o ich zapłatę na drogę sądową dłużnik będzie uprawniony do podniesienia formalnego zarzutu przedawnienia. W takim przypadku - z uwagi na jego skuteczne podniesienie oraz niewątpliwie uwzględnienie przez Sąd w toku procesu - powództwo zostanie oddalone w całości. Wówczas Wnioskodawca zostanie obciążony obowiązkiem poniesienia wysokich kosztów sądowych oraz z tytułu zastępstwa procesowego. Natomiast w przypadku hipotetycznego wygrania danej sprawy o zapłatę przedawnionych wierzytelności nie można wykluczyć ryzyka, iż egzekucja wobec części kontrahentów okaże się bezskuteczna z uwagi na brak majątku u dłużnika wystarczającego na zaspokojenie wierzytelności. Wówczas właściwy komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne, a Wnioskodawca może zostać obciążony wydatkami egzekucyjnymi. Wcześniej wartość przedawnionych wierzytelności Wnioskodawca zarachował, jako przychód należny - na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 6 u.p.d.o.f. Najprawdopodobniej w umowie odpłatnej sprzedaży wartość wierzytelności przedawnionych zostanie ustalona po cenie niższej od ich wartości nominalnej, na jaką pierwotnie opiewały te wierzytelności. Na skutek zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności przedawnionych Wnioskodawca poniesie stratę. Będzie ją stanowić różnica pomiędzy wartością wierzytelności w kwocie brutto - wraz z należnym podatkiem od towarów i usług, a ceną jej sprzedaży, która zostanie określona w sposób zryczałtowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00