Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2016, sygn. ITPB1/4511-1167/15/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1167/15/JC
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapłaconego na terenie Niemiec podatku od wartości dodanej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2015 r. (data wpływu 3 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego za granicą podatku od wartości dodanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 grudnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego za granicą podatku od wartości dodanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie organizatora turystyki, przewozu osób i pośrednictwa pracy. Wnioskodawca rozlicza się poprzez prowadzenie pełnej rachunkowości i jest opodatkowany podatkiem liniowym. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Polski oraz w Niemczech. W swojej działalności gospodarczej wykorzystuje autokary którymi przewozi osoby fizyczne przez terytorium państwa niemieckiego. Na terytorium Niemiec rozlicza podatek VAT kwartalnie. Podatek VAT należny w Niemczech nalicza od ilości przejechanych kilometrów w ramach przewozu osób zgodnie z prawem niemieckim, a podatek VAT naliczony z faktur za paliwo do autokarów wystawionych w Niemczech. Jak dotychczas w rozliczeniu VAT w Niemczech występowała nadwyżka podatku VAT należnego nad naliczonym, która podlegała wpłacie do niemieckiego US. Kwotę powyższą Wnioskodawca księguje na kontach rozrachunkowych. Dokonując rocznego rozliczenia sald Wnioskodawca zalicza podatek zapłacony w Niemczech jako podatek od wartości dodanej do kosztów uzyskania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right