Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2016, sygn. ITPB1/4511-1037/15/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1037/15/WM
Czy kwoty wynikające z powyższych not obciążeniowych mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2015 r. (data wpływu 20 października 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2015 r. (data wpływu 28 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kar finansowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kar finansowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej agencji pracy tymczasowej zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, bądź umowy cywilnoprawnej w różnych sektorach gospodarki. W chwili obecnej, w związku z jednym z przetargów jaki wykonuje Wnioskodawca, zatrudniania on pracowników tymczasowych na stanowisku pracownik do spraw ekspedycyjno rozdzielczych na poczcie. Podstawą prawną realizacji ww. przetargu jest zawarta między Wnioskodawcą, a pocztą (kontrahentem) umowa. Jeden z zapisów umowy stanowi o karach finansowych, jakie zostaną nałożone na Wnioskodawcę w postaci noty obciążeniowej, w przypadku spóźnienia się, bądź niestawiennictwa pracowników tymczasowych do pracy. Pracownicy wykonują zadania zlecone przez pracodawcę użytkownika (kontrahenta pocztę). Nadzór oraz kontrolę nad wykonywanymi obowiązkami pracowników tymczasowych sprawuje kierownik zmiany. Na bieżąco Wnioskodawca jest informowany o efektach pracy, dzięki czemu może wyciągać konsekwencje wobec pracownika w przypadku nienależytego wykonywania powierzonych mu zadań lub niedostosowaniu się do poleceń przełożonych. Natomiast w momencie niestawiennictwa, bądź spóźnienia się pracownika, Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność finansową w formie noty obciążeniowej. Nieobecność lub spóźnienie się pracownika jest skutkiem zdarzenia losowego, np. choroby, wypadku w drodze do pracy, bądź powrotu z pracy, awarią komunikacji miejskiej. Na zaistniałe sytuacje Wnioskodawca nie ma wpływu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right