Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2016, sygn. ITPP3/4512-665/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-665/15/AP

Czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym powyższa dostawa nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2015 r. (data wpływu 24 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Politechnika jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz jednostką sektora finansów publicznych. Uczelnia zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną, położoną w B., oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 1427, o pow. 0,0486 ha (Księga Wieczysta KW ). Ww. nieruchomość składa się z działki, na której zlokalizowany jest budynek dydaktyczny oraz budowle w postaci ogrodzenia terenu, ciągów komunikacyjnych oraz przyłączy instalacyjnych. Uczelnia w sposób nieodpłatny stała się właścicielem ww. nieruchomości gruntowej na podstawie decyzji Wojewody z dnia . nr . Decyzja ta stwierdza nieodpłatne nabycie z mocy prawa przez Uczelnię prawa własności nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa, na podstawie art. 256 ust. 1 i 2 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365). Do chwili nabycia prawa własności nieruchomości gruntowej Uczelnia była użytkownikiem wieczystym gruntu. Budynek znajdujący się na ww. działce został przez Uczelnię przyjęty do ewidencji w 1959 r., czyli przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Został on zatem nabyty bez prawa do odliczenia podatku VAT i służył wyłącznie działalności dydaktycznej (niepodlegającej opodatkowaniu oraz zwolnionej). Uczelnia w okresie użytkowania przedmiotowych budynków i budowli nie ponosiła nakładów na ulepszenie, w stosunku do których przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego Podstawą przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości będzie umowa kupna-sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00