Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2015, sygn. IPPP1/4512-954/15-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-954/15-2/RK

Prawo do korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia nabywanych towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2015 r. (data wpływu 11 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia nabywanych towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2015 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia nabywanych towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 1992 r. Wnioskodawca przejął gospodarstwo rolne po rodzicach. W chwili obecnej wraz z żoną są właścicielami ok. 32 hektarów. Gospodarstwo rolne wraz z gruntami w całości znajdują się na terenie gminy A, powiat B. Głównym kierunkiem działalności gospodarstwa rolnego jest produkcja mleka, stado liczy w chwili obecnej 30 krów. W mniejszym zakresie Wnioskodawca uzyskuje również przychody ze sprzedaż cieląt wyhodowanych we własnym gospodarstwie oraz sprzedaży krów, które są już nieprzydatne do produkcji mleka. Innych przychodów poza tymi z gospodarstwa rolnego Wnioskodawca nie uzyskuje.

Od miesiąca sierpnia 2006 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy i zarejestrował się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Od tej chwili cała sprzedaż płodów rolnych opodatkowana jest podatkiem VAT. W 2004 r. Wnioskodawca rozpoczął budowę budynku inwentarskiego (obora). Inwestycja została zakończona w roku 2007 - w grudniu 2007 została wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie przedmiotowego budynku gospodarczego. Obiekt ten w całości wykorzystywany jest do prowadzonej działalności rolniczej. Zakup materiałów i usług budowlanych do przedmiotowej inwestycji został w większości udokumentowany fakturami VAT (w nielicznych przypadkach usługobiorcy wystawili rachunki). Kwota podatku VAT zawartego w tych fakturach wynosi 22.039,05 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00