Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2015, sygn. IPPB4/4511-962/15-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-962/15-2/JK
Czy w tak przedstawionym stanie faktycznym, finansowanie przez Spółkę noclegów odbywanych w związku z wyjazdami Pracowników nie będących w delegacji służbowej w celu realizacji powierzonych im zadań służbowych stanowi przychód Pracowników, który Spółka będzie zobowiązana doliczyć im do przychodu ze stosunku pracy i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2015 r. (data wpływu 19 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych w związku z finansowaniem przez pracodawcę kosztów noclegu pracowników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych w związku z finansowaniem przez pracodawcę kosztów noclegu pracowników.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest producentem i dystrybutorem szerokiej gamy produktów zdrowej żywności dla dzieci, której główną grupę produktową stanowią dania warzywne, zupki, desery owocowe i mleczne, mleko, kaszki mleczne, ciastka, batony, herbatki, napoje, soki i nektary. Ponadto, Wnioskodawca zajmuje się także wytwarzaniem produktów dla kobiet karmiących i kobiet w ciąży, oraz kosmetyków dla dzieci.
Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, Spółka zatrudnia pracowników na stanowiskach przedstawicieli handlowych (dalej: Pracownicy). Z uwagi na specyfikę pracy, polegającą na rozwoju sieci sprzedaży i bezpośrednim kontakcie z odbiorcami, Pracownicy wykonują swoją pracę poza siedzibą Spółki. W umowach o pracę poszczególni Pracownicy mają szczegółowo wskazane (jako miejsce pracy) obszary na jakich wykonują pracę na rzecz Spółki. Przeważnie jest to obszar jednego lub kilku województw.