Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2015, sygn. IPPB1/4511-992/15-2/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-992/15-2/DK
Jeśli Wnioskodawcy, obok udziałów w Spółce przejmującej, nie zostanie wypłacona dopłata w gotówce, a z wniosku nie wynika, aby miało to miejsce, to w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca nie uzyska dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2015 r. (data wpływu 21 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wydzielenia części majątku spółki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wydzielenia części majątku spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej jako Wnioskodawca, Podatnik) jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Spółka prowadzi działalność dewelopersko-budowlaną. Spółka realizowała m.in. budynki mieszkalne (wielorodzinne), domy jednorodzinne, budynki apartamentowe, domy pomocy społecznej oraz obiekty konferencyjno-wypoczynkowe. Działalność dewelopersko-budowalna jest działalnością wiodącą i stanowi podstawowy przedmiot działalności Spółki. W oparciu o nieruchomość, której właścicielem jest Spółka świadczone są usługi przez Spółkę w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Ponadto Spółka jest w posiadaniu udziałów innej spółki prawa handlowego, Spółka planuje w przyszłości nabyć udziały/akcje w podmiotach prawa handlowego. Zarząd Spółki podjął działania zmierzające do reorganizacji wewnętrznej struktury organizacyjnej Spółki, w celu optymalizacji procesów zarządzania różnymi obszarami działalności Spółki (które nie są ze sobą funkcjonalnie powiązane). Ze względu na konieczność realizowania związanej z tym funkcji w zakresie nadzoru oraz wykonywania praw i obowiązków wynikających z posiadania udziałów w innych podmiotach skutkowała tym, że w ramach Spółki funkcjonuje wydzielony organizacyjnie zespół składników majątkowych: materialnych i niematerialnych, związanych z wykonywaniem funkcji właścicielskich wobec spółek, w których udziały posiada Spółka (Dział Nadzoru Właścicielskiego, DNW", Dział). Dział funkcjonuje jako wyspecjalizowane, organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Dział został utworzony na podstawie stosownej uchwały zarządu Spółki oraz wspólników Spółki. Fakt wyodrębnienia Działu został uwzględniony w regulaminie organizacyjnym Spółki. Dział posiada swój regulamin, w oparciu o który funkcjonuje.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right