Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2015, sygn. IPPP3/4512-597/15-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-597/15-2/KT
Dokumentowanie przemieszczenia towarów w celu zastosowania preferencyjnej stawki podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2015 r. (data wpływu 16 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania przemieszczenia towarów w celu zastosowania preferencyjnej stawki podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania przemieszczenia towarów w celu zastosowania preferencyjnej stawki podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką z grupy X., jednego z wiodących globalnych producentów działających na rynku dóbr szybkozbywalnych (FMCG). Oferta X. obejmuje bardzo szeroki wachlarz produktów codziennego użytku (m.in. wyrobów kosmetycznych, higienicznych, chemii gospodarczej), jak również produktów luksusowych.
Globalny charakter działalności Grupy wymaga odpowiedniej koordynacji procesów związanych z produkcją i dystrybucją towarów. W ramach przyjętego przez Grupę modelu biznesowego, to Y. (Wnioskodawca) pełni funkcje centrali skupiającej w jednej lokalizacji osoby zarządzające i podejmujące decyzje w kluczowych obszarach związanych z działalnością X. na rynku europejskim. Y. odpowiada w szczególności za następujące obszary: zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie zakupami, zarządzanie produkcją, dystrybucją, marketingiem, sprzedażą, itp.