Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2015, sygn. IPPP3/4512-829/15-2/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-829/15-2/PC
W niniejszej sprawie Wnioskodawca dokonując sprzedaży swojego udziału w nieruchomości, stanowiącego majątek prywatny Wnioskodawcy korzystać będzie z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Tym samym Wnioskodawca dokonując sprzedaży swojego udziału w gruncie nie działa w charakterze podatnika podatku VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2015 r. przesłanym zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (data wpływu do tut. Biura 5 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku posiadania statusu podatnika z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 października 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku posiadania statusu podatnika z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca dokonał w 2010 r. zakupu udziału 2/3 części prawa wieczystego użytkowania gruntu o pow. około 7112 m, zabudowanego budynkiem transformatorowym w złym stanie o pow. 23 m (sprzedającym była Spółdzielnia mieszkaniowa). Z aktu notarialnego wynika że przedmiotem transakcji była nieruchomość zabudowana ww. budynkiem oraz że sprzedający rozlicza podatek VAT od tej transakcji. Wnioskodawca nabył tą transakcją - współudział (2/3) w ww. prawie wieczystego użytkowania jako majątek prywatny, zamierzając wykorzystać tę nieruchomość dla zaspokojenia swych i swej licznej rodziny potrzeb mieszkaniowych, poprzez budowę domu (domów) mieszkalnych. Dla nieruchomości jest prowadzona jedna księga wieczysta.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right