Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2015, sygn. IPPP1/4512-921/15-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-921/15-2/AW
Odliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zainteresowanego, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2015 r. (data wpływu 2 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest zarejestrowanym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje zakupu towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a wykorzystywanych m.in. do napędu i eksploatacji pojazdów samochodowych zarejestrowanych na Spółkę.
Pojazdy te w większości stanowią majątek trwały Spółki, częściowo towary handlowe (zarejestrowane w celach promocyjno-demonstracyjnych). Są to na ogół pojazdy kwalifikowane jako: osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, których dopuszczalna ładowność jest wyższa niż 500 kg, które nie spełniają przesłanek określonych w art. 86a ust. 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z pózn. zm. (dalej Ustawy) umożliwiających pełne odliczenie podatku VAT od ich zakupu. Warto w tym miejscu nadmienić, że Spółka z ostrożności nie składała w Urzędzie Skarbowym oświadczeń o wykorzystywaniu samochodów wyłącznie do działalności gospodarczej, zatem z formalnego punktu widzenia zgodnie z obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r. przepisami istnieje domniemanie wykorzystywania przez Spółkę pojazdów samochodowych do użytku mieszanego, tj. zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów niezwiązanych z tą działalnością. Z drugiej zaś strony Spółka pobiera opłaty za możliwość skorzystania z aut do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Spółka nie może także wykluczać sytuacji, że w przyszłości zakupiony i zarejestrowany przez nią samochód będzie w sposób obiektywny użytkowany wyłącznie do celów jej działalności gospodarczej (przy jednoczesnym prowadzeniu szczegółowej ewidencji przebiegu), który Spółka zechce zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right