Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2015, sygn. IPPP2/4512-874/15-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-874/15-2/BH
Do opisanych we wniosku badań psychologicznych nie ma zastosowania zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT i podlegają one opodatkowaniu według stawki 23% natomiast nabywane przez Wnioskodawcę badania lekarskie korzystają ze zwolnienia na podstawie ww. przepisu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie usług badań lekarskich,
- nieprawidłowe - w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie usług badań psychologicznych,
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie usług badania lekarskiego oraz psychologicznego wykonanych pracownikom Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie ochrony osób i mienia. Czynności w zakresie ochrony osób i mienia wykonywane są między innymi przez pracowników ochrony wpisanych na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, o których mowa w art. 26 ustawy o ochronie osób i mienia. Warunkiem wpisania na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej jest posiadanie przez ubiegającą się osobę zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym (art. 26 ust. 3 pkt 7 ustawy o ochronie osób i mienia). Dodatkowo osoby wpisane na listę muszą poddawać się tym badaniom lekarskim i psychologicznym co 3 lata lub w okresach krótszych niż 3 lata (art. 32 ustawy o ochronie osób i mienia). Zgodnie z art. 33a ust. 2 ww. ustawy o ochronie osób i mienia: Opłaty za badania lekarskie i psychologiczne, którym jest obowiązana poddać się osoba ubiegająca się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, oraz badania lekarskie i psychologiczne, którym jest obowiązana poddać się osoba posiadająca taki wpis, w stosunku do pracowników przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, a także wydane na ich podstawie orzeczenia, ponosi osoba poddana badaniu, a w odniesieniu do pracowników, pracodawca zatrudniający tę osobę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right