Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2015, sygn. IPPB1/4511-761/15-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-761/15-2/KS

Wnioskodawca jako wspólnik spółek komandytowych nie będą mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy, która powstała w momencie aportu przez spółkę kapitałową przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2015 r. (data wpływu 22 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych:

  • w części dotyczącej wartości firmy powstałej w wyniku aportu przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem komandytariuszem spółek komandytowych (zwanych dalej: sp.k.). Wnioskodawca podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Sp. k. zamierzają odpłatnie nabyć od innej spółki osobowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (spółki komandytowo-akcyjnej; zwana dalej: SKA) przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. Nr z 2014 r. poz. 121 ze zm. - dalej KC) oraz art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.; zwana dalej: UPDOF) - zwany dalej: Przedsiębiorstwem lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 UPDOF - zwany dalej: ZCP. Nabycie nastąpi w drodze umowy sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP. W skład nabywanego przedsiębiorstwa lub ZCP będą wchodziły m.in. składniki majątkowe i niemajątkowe - w tym nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, niezarejestrowane znaki towarowe etc. Z tego względu, że transakcja jest dopiero planowana, na moment sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP może powstać wartość firmy lub nie w rozumieniu art. 22g ust. 2 UPDOF.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00