Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2015, sygn. IPPB3/4510-236/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-236/15-2/AG
1. W jaki sposób ustalić dochód Spółki w związku z umorzeniem części udziałów w Spółce A?2. Czy dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu umorzenia części udziałów w Spółce A będzie zwolniony od podatku CIT na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy CIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2015 r. (data wpływu 26 marca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- pytania numer 1 - odnośnie skutków podatkowych w sytuacji gdy w wyniku umorzenia:
- dojdzie do zmniejszenia liczby udziałów - jest prawidłowe,
- dojdzie do obniżenia wartości nominalnej udziałów (bez zmniejszenia ich liczby) - jest nieprawidłowe,
- pytania numer 2 - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: podatek CIT) mającym siedzibę na terytorium Polski. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa), w skład której wchodzą podmioty krajowe i zagraniczne. W związku z planowaną restrukturyzacją Grupy Spółka stanie się w przyszłości udziałowcem w Spółce A, gdyż wszystkie udziały w Spółce A zostaną przez obecnego 100% udziałowca Spółki A wniesione do Spółki w zamian za udziały wydane przez Spółkę dotychczasowemu udziałowcowi Spółki A (tzw. wymiana udziałów). W efekcie powyższego, Spółka stanie się 100% udziałowcem Spółki A.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right