Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2015, sygn. IPPP1/4512-437/15-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-437/15-4/AS

zwolnienie z podatku VAT usług zarządzania nieruchomością mieszkalną

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2015 r. (data wpływu 11 maja 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2015 r. (data wpływu 7 sierpnia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 30 lipca 2015 r. (skutecznie doręczone 3 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług zarządzania nieruchomością mieszkalną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług zarządzania nieruchomością mieszkalną.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia z dnia 5 sierpnia 2015 r. (data wpływu 7 sierpnia 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 30 lipca 2015 r. (skutecznie doręczone 3 sierpnia 2015 r.)

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność deweloperską w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą oraz miejscami garażowymi/postojowymi. Zgodnie z postanowieniami umów zawieranych z klientami, Wnioskodawca zobowiązuje się do wybudowania określonego osiedla oraz sprzedaży konkretnego lokalu mieszkalnego, wraz z miejscem postojowym posadowionym na kondygnacji minus 1 (-1) budynku mieszkalnego. Po wybudowaniu lokalu mieszkalnego oraz po przekazaniu go we władanie klientowi, do czasu pierwszych aktów notarialnych (ustanawiających odrębną własność lokali oraz przenoszących ich własność na rzecz klienta) i ukonstytuowania się Wspólnoty Mieszkaniowej, klient zobowiązany jest do ponoszenia, co miesiąc, opłaty za zarządzanie nieruchomością mieszkalną która dla właściwej identyfikacji, w szczególności sposobu jej kalkulacji, nazwana została w umowie z klientem jako opłata za utrzymanie lokalu mieszkalnego i części nieruchomości wspólnej. Wysokość tej opłaty odpowiada iloczynowi metrów kwadratowych lokalu mieszkalnego (wydanego klientowi) oraz stawki za metr kwadratowy, w wysokości 8,- złotych. Niezależnie od tego, klient, który odbierze również prawo korzystania z miejsca postojowego w lokalu garażowym (miejsce postojowe będzie objęte odrębną księgą wieczystą pomimo tego, że znajduje się w tym samym budynku co lokale mieszkalne) ponosi również opłatę za zarządzanie tą częścią nieruchomości wspólnej (czyli kondygnacją -1), która w umowie z klientem, dla lepszej identyfikacji sposobu jej naliczania, nazwana została opłatą za korzystanie z miejsca postojowego. Opłata wynosi 80,- złotych miesięcznie i naliczana jest do czasu ustanowienia odrębnej własności miejsca postojowego. Powyżej wskazane opłaty, są wnoszone do Spółki, do czasu ukonstytuowania się Wspólnoty Mieszkaniowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00