Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2015, sygn. IPPP2/4512-488/15-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-488/15-2/DG

W zakresie uznania czy wysłanie korekty faktury w formie elektronicznej bez uzyskania potwierdzenia odbioru tej faktury daje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy  przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2015 r. (data wpływu 27 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy wysłanie korekty faktury w formie elektronicznej bez uzyskania potwierdzenia odbioru tej faktury daje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czy wysłanie korekty faktury w formie elektronicznej bez uzyskania potwierdzenia odbioru tej faktury daje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką prowadzącą działalność handlową i usługową oraz posiada status podatnika podatku od towarów i usług. W toku wykonywanej działalności Wnioskodawca dokumentuje realizowane dostawy towarów i świadczenie usług zgodnie z wymaganiami ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wystawianie faktur VAT (dalej: faktury sprzedaży). W sytuacjach wymaganych przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca wystawia faktury korygujące faktury sprzedaży.

Wnioskodawca, w celu usprawnienia wymiany faktur pomiędzy nim a jego klientami, uzyskuje zgody swoich kontrahentów na przesyłanie im faktur VAT drogą elektroniczną. Zgody wyrażane przez kontrahentów obejmują zgodę na doręczanie im drogą elektroniczną zarówno faktur sprzedaży, jak i faktur korygujących. Kontrahenci wskazują jeden lub większą ilość adresów e-mail, na które przesyłane są przez Wnioskodawcę faktury elektroniczne. Aktualnie Wnioskodawcą drogą elektroniczną w postaci wiadomości e-mail przesyła jedynie faktury sprzedaży, jednak w przyszłości zamierza rozpocząć przesyłanie tą drogą również faktur korygujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00