Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2015, sygn. IPPB3/4510-114/15-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-114/15-2/DP
Nominalna kwota udzielonych pożyczek nie może zostać uznana za wydatek poniesiony na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu (jakim są wierzytelności z tytułu pożyczek) w rozumieniu art. 15 ust. 1t pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skutkiem podatkowym tej okoliczności jest niemożność objęcia kwot udzielonych pożyczek instytucją kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2015 r. (data wpływu 13 lutego 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie:
- ustalenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia przez spółkę osobową składników majątkowych objętych jako wkład niepieniężny - jest nieprawidłowe,
- ustalenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia praw w spółce osobowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podatkowych kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia przez spółkę osobową składników majątkowych objętych jako wkład niepieniężny oraz w zakresie konsekwencji jakie poniesie wspólnik spółki osobowej w wyniku zbycia praw posiadanych w tej spółce.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, opodatkowaną od całości swoich dochodów na terytorium Polski. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Wnioskodawca planuje w przyszłości utworzenie lub nabycie handlowej spółki osobowej w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r., tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 (dalej: KSH), innej niż spółka komandytowo-akcyjna. Wnioskodawca do utworzonej lub nabytej Spółki osobowej (dalej: Spółka osobowa) w zamian za prawa do tej spółki planuje wnieść aportem prawa majątkowe związane z prowadzoną przez niego działalnością, tj. prawa w postaci wierzytelności z tytułu udzielonych swoim klientom pożyczek oraz wszelkich opłat związanych z udzielonymi pożyczkami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right