Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2015, sygn. IPPB3/4510-78/15-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-78/15-2/GJ
1. W jakiej wysokości powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód w przypadku umorzenia udziałów albo redukcji kapitału zakładowego B. na rzecz Wnioskodawcy?2 Jak obliczyć dochód po stronie Wnioskodawcy w związku z ewentualną zapłatą przez B. jako spółkę zagraniczną kontrolowaną na rzecz Wnioskodawcy wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów/redukcji kapitału w formie wierzytelności z tytułu umowy pożyczki udzielonej przez B. Udziałowcowi?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 2 lutego 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- wysokości przychodu w przypadku umorzenia udziałów albo redukcji kapitału zakładowego w spółce prawa cypryjskiego jest prawidłowe,
- ustalenia dochodu w związku z ewentualną zapłatą przez spółkę prawa cypryjskiego wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów w formie wierzytelności z tytułu umowy pożyczki, w części - uznania za koszt uzyskania przychodów kwoty pożyczki jest prawidłowe, w części - uznania za koszt uzyskania przychodów naliczonych odsetek jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów lub redukcji kapitału zakładowego w spółce prawa cypryjskiego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe
Wnioskodawca jest sp. z o. o. z siedzibą w Polsce, która posiada udziały w spółce prawa cypryjskiego z siedzibą na Cyprze (dalej: "B."), która jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w B. nabyte zostały w ramach transakcji wymiany udziałów, gdzie w zamian za aport 100 % udziałów w B. dokonany przez poprzedniego udziałowca B. ("Udziałowiec") Wnioskodawca wydał na rzecz Udziałowca swoje udziały we własnym podwyższonym kapitale zakładowym ("Transakcja Aportu"). Dopłaty w gotówce w tym przypadku nie były przewidziane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right