Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2015, sygn. IPPB3/4510-146/15-4/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-146/15-4/AG

w zakresie skutków podatkowych nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przy zastosowaniu instytucji datio in solutum

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2015 r. (data wpływu 25 lutego 2015 r.), uzupełnionego pismem z dnia 14 kwietnia 2015 r. (data wpływu 14 kwietnia 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przy zastosowaniu instytucji datio in solutum - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przy zastosowaniu instytucji datio in solutum.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną (dalej: Spółka, Wnioskodawca) i w związku z tym nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ponieważ jej rok obrotowy rozpoczął się w 2013 r. i kończy się we wrześniu 2015 r., co jest potwierdzone interpretacją indywidualną przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce (Spółka Córka). Spółka Córka planuje zmienić formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej poprzez przekształcenia w spółkę komandytową (Spółka Komandytowa), w której wnioskodawca będzie jedynym komandytariuszem. Spółka Córka, po zmianie formy prawnej, a więc jako Spółka Komandytowa przewiduje dokonanie transakcji, która będzie miała wpływ na rozliczenia Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych od 1 października 2015 r., kiedy Wnioskodawca stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka Córka przed przekształceniem lub po przekształceniu w spółkę komandytową planuje zawarcie umowy pożyczki z podmiotem trzecim (Pożyczkodawca), na mocy której Pożyczkodawca zobowiązany będzie do przeniesienia na własność Spółki Córki określonej ilości pieniędzy wynikającej z umowy pożyczki, a Spółce Córce będzie przysługiwała wobec Pożyczkodawcy wierzytelność (roszczenie) o wydanie przedmiotu pożyczki - przeniesienia własności określonej ilości pieniędzy. Z informacji pozyskanych przez Wnioskodawcę wynika, iż Pożyczkodawca może zawrzeć ze Spółką Córką (Spółką Komandytową) porozumienie datio in solutum (art. 453 kodeksu cywilnego), na podstawie którego Pożyczkodawca w miejsce świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia pożyczki spełni inne świadczenie, polegające na przeniesieniu posiadanych przez niego składników majątku, w tym również prowadzonej przez niego zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). W tym ostatnim przypadku suma wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład ZCP może być niższa niż kwota udzielonej pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00