Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2015, sygn. IPPB5/423-1246/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1246/14-2/MK

Czy w przypadku przejęcia B. dochodzi do sprzedaży zakładu przez C. w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska - Niemcy (ZPOU RP-RFN) czy jako dochód C. należy przyjąć różnicę pomiędzy wartością wydanych udziałów rozumianych jako ogół praw i obowiązków wspólnika (cena sprzedaży), a ceną ich nabycia przez C. w B.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2014 r. (data wpływu 22 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika przejmowanej spółki komandytowej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika przejmowanej spółki komandytowej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A. Sp. z o.o. (dalej: A.) oraz A. Sp. z o.o. B. Sp. k. (dalej: B.) zamierzają dokonać połączenia przez przejecie (A. jako spółka przejmująca). Obydwie spółki mają ujemną wartość księgową wynikłą ze strat poniesionych na zwykłej działalności. Udziałowcem A. w 100 % jest C. (dalej: C. ), a udziałowcem B. - a) A. (komplementariusz) - udział kapitałowy o wartości umownej - 100 PLN, b) C. (komandytariusz) - udział kapitałowy o wartości umownej - 100 PLN. W ramach połączenia C. otrzyma dodatkowe udziały w A.. Połączenie nastąpi z podwyższeniem kapitału spółki przejmującej, który w całości obejmie dotychczasowy komandytariusz. W wyniku połączenia spółka komandytowa przestanie istnieć. A. przejmie zarówno majątek odpowiadający udziałowi w zysku komplementariusza, tj. A. nie wydając w zamian swoich udziałów, jak i majątek odpowiadający udziałowi w zysku komandytariusza (C.) w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku. Wartość majątku zostanie w całości alokowana na kapitał zakładowy lub/i zapasowy. Ze sporządzonego planu połączenia będzie wynikać, że wartość aktywów netto spółki jest ujemna, w związku z czym nie powstanie agio. Nie przewiduje się dopłat w gotówce obok wydawanych udziałów ani innych szczegółowych korzyści dla spółki przejmowanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00