Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2015, sygn. IPPB2/4511-438/15-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-438/15-2/MK1
skutki podatkowe powstałe w związku z ponoszeniem przez Spółkę kosztów noclegu pracowników
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych w związku z ponoszeniem przez Spółkę kosztów noclegu pracowników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych w związku z ponoszeniem przez Spółkę kosztów noclegu pracowników.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Podatnik będący osobą fizyczną jest zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze etatu na stanowisku dyrektora, z tytułu której otrzymuje wynagrodzenie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej jako PIT) na zasadach ogólnych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 12 ustawy o PIT. Na podstawie zawartej umowy o pracę podatnik pełni funkcję dyrektora zarządzającego jednego z oddziałów B. SA (dalej jako spółka) znajdującego się w K.. Miejscem zamieszkania podatnika jest W.. Podatnik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowo środki w wysokości x zł z tytułu zwrotu środków na wynajem mieszkania w K., od którego to świadczenia spółka jako płatnik pobiera podatnikowi podatek dochodowy. Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 w orzecznictwie sądowoadministracyjnym zaczęła kształtować się linia zgodnie z którą środki zwrócone pracownikom przez pracodawcę, np. za noclegi poza miejscem zamieszkania, w związku z wykonywaną przez nich pracą, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla tych pracowników. W umowie o pracę z podatnikiem spółka wskazała, że miejscem wykonywania pracy pracownika będzie siedziba Oddziału w S., a także każde inne miejsce, w którym spółka prowadzi działalność przy pomocy jakiejkolwiek stałej albo niestałej placówki, a także w każdym innym miejscu w kraju i za granicą, jeżeli wymaga tego należyte wykonywanie umowy. Wskutek powyższego podatnik decyzją spółki świadczy pracę w W. w miejscu siedziby spółki, jak również w K. w miejscu siedziby oddziału tej spółki. Podatnik nie decyduje wyłącznie samodzielnie o tym w które dni będzie świadczył pracę w W. a w które dni w K. lub w jakich godzinach. Decyzja o tym zawsze zapada przy współudziale spółki. Wyjazdy i długość pobytu podatnika w K. są bardzo nieregularne, może to być 1 dzień w tygodniu albo wyjazd co dwa dni, albo też całotygodniowy pobyt - w zależności od potrzeb spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right