Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.03.2015, sygn. IPPP1/4512-9/15-3/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-9/15-3/MPe
w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 5 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 stycznia 2015 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca w 2007, 2008 i 2009 roku zakupił do majątku osobistego działki, które obecnie stanowią jedną nieruchomość o łącznej powierzchni 5811m.kw. Zakup nastąpił na podstawie aktów notarialnych od osób fizycznych, nie odliczono podatku VAT przy zakupie. Zamiarem przy zakupie, obecnie planowanych do sprzedaży działek była lokata prywatnych środków pieniężnych a nie cel dalszej odsprzedaży. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą przy głównym PKD 4531Z (sprzedaż hurtowa części i akcesoriów samochodowych, z wyłączeniem motocykli) od 1996 roku. Ponadto jako wspólnik spółki cywilnej od 2014 roku prowadzi działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek PKD 6810Z oraz jest od 2007 roku udziałowcem spółki z o.o., która prowadzi działalność w zakresie deweloperskim. Z zysków uzyskanych z prowadzonej od 1996 roku działalności. gospodarczej dokonał zakupu ww. nieruchomości do prywatnego majątku osobistego jak również innych nieruchomości gruntowych, których jest wyłącznym właścicielem ( ustawowa rozdzielność majątkowa ). Koszty związane z posiadaniem nieruchomości pokrywał z majątku osobistego ( nie były kosztami żadnej działalności gospodarczej). Nieruchomości te nie stanowiły środków trwałych żadnej z firm i nie były w żaden sposób wykorzystywane w celach zarobkowych. Wyżej wymieniona nieruchomość nie była w jakikolwiek sposób wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w tym rolniczej, również nie była przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Obecnie zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości o pow. 5811 m.kw. opisanej na wstępie , która jest terenem budowlanym. Sprzedaż tego gruntu nastąpi w ramach zarządu nad majątkiem prywatnym. W celu sprzedaży nie podjęto żadnych aktywnych działań w tym również marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia mające na celu dokonanie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. W stosunku do nieruchomości nie podejmowano jakichkolwiek czynności wymagających zaangażowania własnych środków finansowych zmierzających do podniesienia wartości gruntu. Transakcja byłaby o wartości około 1,7 mln złotych. Zakupem tej nieruchomości jest zainteresowana spółka z o.o., w której Wnioskodawca jest udziałowcem. Spółka ta podjęła jedynie działania w zakresie złożenia wniosku o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu w celu pozyskania informacji czy grunt ten może być wykorzystany na planowany przez spółkę cel. Wnioskodawca podkreśla, że nie dokonuje obrotu nieruchomościami, gdyż nie sprzedaje swojego prywatnego majątku osobistego, bo traktuje go jako lokatę swoich prywatnych środków pieniężnych. Transakcja ta nie byłaby transakcją cykliczną i powtarzalną a jedynie transakcją jednorazową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right