Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. IPPP1/4512-34/15-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-34/15-2/MPe

w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług ubezpieczenia oraz zastosowania zwolnienia dla usług finansowania składki ubezpieczeniowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług ubezpieczenia oraz zastosowania zwolnienia dla usług finansowania składki ubezpieczeniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu19 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług ubezpieczenia oraz zastosowania zwolnienia dla usług finansowania składki ubezpieczeniowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (Spółka lub Wnioskodawca) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera, w szczególności, umowy leasingu operacyjnego i finansowego w rozumieniu odpowiednio art. 17b i art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.), w których pełni funkcję finansującego. Spółka oddaje klientom (dalej jako: klient lub korzystający) do korzystania i pobierania pożytków środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, m.in. środki transportu, maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy, sprzęt biurowy, nieruchomości. Działalność Wnioskodawcy polega w istocie na finansowaniu inwestycji klienta, dlatego też objęta jest dużą dozą ryzyka, w szczególności związanego z potencjalną niewypłacalnością korzystającego oraz ryzykiem związanym z innymi zdarzeniami, w tym losowymi mogącymi skutkować brakiem spłaty należności z tytułu umowy leasingu. Celem zminimalizowania przedmiotowego ryzyka, Wnioskodawca oferuje swoim klientom m.in. możliwość przystąpienia do umów grupowego ubezpieczenia (dalej jako Umowy grupowego ubezpieczenia") zawieranych przez Wnioskodawcę z różnymi zakładami ubezpieczeń. Umowy ubezpieczenia grupowego zawierane są przez Spółkę (ubezpieczający), niemniej jednak, co do zasady, podmiotem ubezpieczonym / uposażonym lub beneficjentem ochrony ubezpieczeniowej pozostaje klient przystępujący do umowy ubezpieczenia grupowego. Klient jest też podmiotem, który efektywnie ponosi koszt zawartej umowy ubezpieczenia. W praktyce więc Wnioskodawca zawiera umowy grupowego ubezpieczenia na cudzy rachunek, obejmując ochroną ubezpieczeniową swoich klientów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00