Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2015, sygn. IPPB5/423-1238/14-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1238/14-2/AJ

Kwestia określenia, czy usługi kancelarii patentowej mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 2a updop.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2014 r. (data wpływu 18 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia, czy usługi kancelarii patentowej mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 2a updop jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia, czy usługi kancelarii patentowej mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 2a updop.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi kancelarię patentową, w ramach której świadczone są usługi z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, w tym w szczególności rejestracja patentów i znaków towarowych we właściwych urzędach w Polsce i za granicą. Aby zapewnić ochronę patentu bądź przedłużyć taką ochronę poza granicami kraju wnioskodawca, w imieniu swojego klienta, zleca zagranicznej kancelarii patentowej wniesienie opłaty do lokalnego urzędu odpowiedzialnego za realizację ochrony własności intelektualnej w danym kraju. Rzecznik patentowy, działający w imieniu zagranicznej kancelarii patentowej wnosi w określonym dniu, w określonej formie i zgodnie z lokalnymi regulacjami opłatę zgodną z cennikiem obowiązującym w danym kraju. Za takie pośrednictwo zagraniczna kancelaria patentowa pobiera wynagrodzenie w wysokości poniesionej opłaty powiększonej o honorarium z tytułu wykonania transakcji oraz wynagrodzenie za dodatkowe usługi takie jak objęcie systemem przypominania o kolejnym roku opłaty, koordynację przepływu pełnomocnictw, reprezentację przed lokalnym urzędem patentowym, w razie konieczności składanie pism i wniosków a także monitoring lokalnej bazy urzędu w celu prawidłowego ujawnienia ochrony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00