Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2015, sygn. IBPP2/443-825/15/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-825/15/IK

w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlano-montażowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 września 2015 r. (data wpływu 23 września 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty wystawionych faktur VAT z tytułu odstąpienia od umowy na roboty budowlane jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty wystawionych faktur VAT z tytułu odstąpienia od umowy na roboty budowlane.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo Budowlane D S.A. (dalej: D lub Spółka) to podmiot z 70-cio letnią tradycją działający na rynku usług budowlanych. Spółka realizuje swoje projekty głównie na terenie Polski południowej. W połowie 2013 r. D podpisał umowę na budowę hali sportowej w T. (dalej: Umowa) gdzie zamawiającym, inwestorem była A. S.A. (dalej: Inwestor). Umowa przewidywała wynagrodzenie ryczałtowe oraz realizację projektu etapami, według ustalonego harmonogramu, z fakturami wystawianymi każdorazowo po zakończeniu i odebraniu danego etapu robót. W Umowie znalazły się również zapisy określające procedurę odstąpienia od Umowy, gdzie strony Umowy oprócz powołania się na zapisy Kodeksu Cywilnego przedstawiły dodatkowe sytuacje i przypadki gdy stronom przysługuje prawo odstąpienia od Umowy. Wśród sytuacji dających Spółce prawo odstąpienia od Umowy wymieniony został przypadek gdzie Inwestor nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty faktur, mimo dodatkowego wezwania do zapłaty w terminie 2 miesięcy od upływu terminu na zapłatę faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00