Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2015, sygn. IBPB-1-1/4510-10/15/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-10/15/ŚS

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie usług gastronomicznych oraz noclegowych dot. uczestników spotkań organizowanych przez Spółkę

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 13 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie usług gastronomicznych oraz noclegowych dot. uczestników spotkań organizowanych przez Spółkę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie usług gastronomicznych oraz noclegowych dot. uczestników spotkań organizowanych przez Spółkę.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma siedzibę dla celów podatkowych w Polsce, jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność w zakresie produkcji obrzeży i profili meblowych oraz ich sprzedaży w kraju oraz poza jego granicami. Jego kontrahenci mają swoje siedziby w różnych częściach kraju jak i poza granicami Polski. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca okazjonalnie organizuje spotkania ze swoimi kontrahentami w siedzibie Spółki lub poza nią w lokalu gastronomicznym. W trakcie spotkań prowadzone są rozmowy biznesowe, negocjacje jak i zawierane są umowy. W zależności od czasu trwania tego rodzaju spotkań Spółka zapewnia uczestnikom poczęstunek lub posiłek, a jeżeli jest to uzasadnione i konieczne zapewnia również nocleg w hotelach o zwykłym standardzie i przeciętnych cenach. Do dobrych praktyk i obyczajów handlowo - gospodarczych należy podjęcie zaproszonego kontrahenta, bądź kontrahentów posiłkiem lub obiadem, a w razie wielodniowych spotkań również zapewnienie noclegu na koszt podejmującego, czyli Wnioskodawcy. W trakcie spotkań uczestnicy mają do dyspozycji różnego rodzaju napoje, głównie kawę, herbatę i wodę mineralną jak również drobne przekąski. Zdarza się, że w trakcie spotkania zostaje zamówiony do siedziby Spółki catering, bądź biorący udział w spotkaniu są zapraszani do lokalu gastronomicznego na posiłek, który jest wybierany ze standardowo obowiązującego menu. Przekąski i posiłki (lunch, obiad, kolacja) nie mają - charakteru wytwornego, ani nie są w szczególny sposób reprezentatywne (winno być: reprezentacyjne). W trakcie takiego posiłku uczestnicy nadal kontynuują prowadzone rozmowy biznesowe. Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na poczęstunek, posiłki i ewentualne noclegi w związku z prowadzonymi spotkaniami z kontrahentami są dokumentowane wystawianymi na Spółkę fakturami VAT, a gdy udostępniający lokal nie ma statusu podatnika VAT, rachunkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00