Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2015, sygn. IBPB-1-1/4511-427/15/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości gruntowej wniesionej w formie aportu do spółki osobowej (jawnej lub komandytowej)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 2 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 21 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości gruntowej wniesionej w formie aportu do spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lipca 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości gruntowej wniesionej w formie aportu do spółki osobowej (jawnej lub komandytowej).
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w dwóch wariantach:
- Jako wspólniczka spółki komandytowej lub jawnej;
- Jako indywidualna przedsiębiorczyni (w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej).
W pierwszym przypadku Wnioskodawczyni wniesie do spółki komandytowej lub jawnej (Spółka) wkład pieniężny. Jednocześnie inny wspólnik - matka Wnioskodawczyni - wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci gruntu niezabudowanego. Grunt ten został przez matkę Wnioskodawczyni odziedziczony więcej niż 5 lat temu i nie był przez nią, wykorzystywany w działalności gospodarczej. Grunt jest niezabudowany, choć zgodnie ze studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę. Wniesiony do Spółki grunt zostanie ujawniony w ewidencji środków trwałych jako środek trwały (niepodlegający amortyzacji) i przez co najmniej rok wykorzystywany będzie do działalności gospodarczej (Wnioskodawczyni zakłada, że grunt zostanie wynajęty podmiotowi, który prowadzić będzie na nim parking).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right