Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2015, sygn. IBPP2/4512-691/15/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-691/15/AB
Opodatkowanie czynności udzielania pożyczek przez Wnioskodawcę.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lipca 2015 r. (data wpływu 24 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 lipca 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek przez Wnioskodawcę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, tj. C Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w K (zwana dalej Wnioskodawcą" lub Spółką") jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w 2012 roku.
Poczynając od pierwszego roku działania, oprócz podstawowego zakresu działalności. Spółka zaangażowała się w działalność polegającą na udzielaniu oprocentowanych pożyczek na rzecz innych, nie powiązanych z nią kapitałowo ani osobowo podmiotów, w tym tych, z którymi stale współpracuje, realizując na ich rzecz inwestycje polegające na projektowaniu i budowie sieci telekomunikacyjnych.
Uzyskiwane przez Spółkę w toku realizacji zasadniczego przedmiotu działalności dochody lokowane były i są na rachunkach bankowych Spółki. Gromadzone w ten sposób nadwyżki finansowe od początku funkcjonowania Spółki przeznaczane są częściowo na rozwój potencjału osobowego i majątkowego Spółki, a częściowo przeznaczane są na zarobkowe tj. odpłatne udzielanie pożyczek innym, nie powiązanym z nią podmiotom. Usługi pośrednictwa finansowego, w tym udzielanie pożyczek, nie znajdują się w katalogu wprost opisanego w akcie założycielskim przedmiotu działalności Spółki, nie są też ujawnione w KRS. Niemniej jednak, działalność w zakresie udzielania pożyczek była intencjonalna, nakierowana na sporą powtarzalność oraz z celem zarobkowym. W latach 2012, 2013, 2014 i 2015 do dnia sporządzenia niniejszego wniosku. Spółka zawarła co najmniej 15 (piętnaście) umów pożyczek z co najmniej pięcioma przedsiębiorcami, czynnymi podatnikami VAT. Co więcej, z dwoma nich, z którymi łączy je najściślejsza współpraca, już pod koniec w 2012 roku Spółka, planując uzyskiwanie dodatkowego zarobku, przygotowała i zawarła ramowe umowy pożyczek, na mocy których do końca 2015 roku zobowiązała się do udzielania oprocentowanych, szczegółowych pożyczek z przeznaczeniem na finansowanie projektów inwestycyjnych, związanych z budową sieci telekomunikacyjnych, w zamian za co pożyczkobiorcy zobowiązali się do zapłaty odsetek od kwot udzielonych pożyczek. Projekt umowy pożyczki szczegółowej stanowił załącznik do umów ramowych, a zawarcie każdej z nich poprzedzone było dokonywaną przez Wnioskodawcę weryfikacją kondycji finansowej pożyczkobiorców. Spłata pożyczek zabezpieczona była i jest wystawionymi przez pożyczkobiorców wekslami. Celem udzielania odpłatnych pożyczek, Spółka gromadziła środki z jej podstawowej działalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right