Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2015, sygn. IBPP4/4513-146/15/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-146/15/LG
Prawo do zastosowania obniżonej stawki akcyzy do oleju opałowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 13 października 2015 r. (data wpływu 20 października 2015 r.), uzupełnionym pismem z 3 listopada 2015 r. (data wpływu 10 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do zastosowania obniżonej stawki akcyzy do oleju opałowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do zastosowania obniżonej stawki akcyzy do oleju opałowego.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 3 listopada 2015 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
X S.A. (dalej jako X lub Spółka) w ramach swojej działalności produkuje m.in. oleje opałowe, które następnie sprzedaje do swoich kontrahentów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, z zastosowaniem zwolnienia z podatku akcyzowego oraz z akcyzą zapłaconą.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy akcyzowej, która umożliwiła zastąpienie oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych, oświadczeniem zawartym w okresowej umowie zawartej pomiędzy sprzedawcą a nabywcą olejów opałowych.
W umowie zawartej pomiędzy X a kontrahentem A, kontrahent A zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy akcyzowej.
Jednocześnie, w umowie z kontrahentem A Spółka zamierza wprowadzić mechanizm złożenia ww. oświadczenia na nowy okres. Zgodnie z tym mechanizmem, złożenie oświadczenia na nowy okres w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie dokonane poprzez złożenie Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie okresu oraz jednoczesne wskazanie ilości wyrobów objętych oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia. Z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do złożenia oświadczenia na nowy okres w takiej formie, a Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie nowo złożonego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right