Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2015, sygn. IBPB-1-1/4511-243/15/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-243/15/ZK

W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych przyjętych przez Wnioskodawczynię do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 18 maja 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 22 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze spadku.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 12 stycznia 2014 r., zmarł mąż Wnioskodawczyni, który od 1994 r., prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w zakresie reklamy, wynajmu lokali oraz restaurację i bar.

Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonowane były w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a uzyskiwane dochody były opodatkowane na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W chwili śmierci ustał byt prawny męża Wnioskodawczyni, jako podatnika i z mocy prawa wygasł jego nr NIP. Wnioskodawczyni i jej mąż pozostawali w ustawowej wspólności majątkowej. Wszystkie składniki majątkowe wykorzystywane w działalności męża Wnioskodawczyni stanowiły ich wspólną własność i były nabywane ze wspólnych dochodów. Zeznania roczne małżonkowie składali oddzielnie. Od 2004 r. Wnioskodawczyni prowadziła jednoosobowo działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w zakresie usług prawnych (kancelarię radcy prawnego) i w identyczny sposób ewidencjonowała zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W dniu 12 stycznia 2014 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni i już w dniu 24 stycznia 2014 r. został sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym mężu i tak na podstawie testamentu Wnioskodawczyni nabyła spadek po nim w całości. Zgodnie z art. 922 § 1 KC prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na spadkobierców. Z dniem 24 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku przypadający na nią udział w środkach trwałych. Stała się wyłącznym właścicielem wszystkich składników majątkowych związanych z prowadzoną przez zmarłego męża działalnością gospodarczą. W skład spadku weszło przedsiębiorstwo męża Wnioskodawczyni. Niezwłocznie rozszerzyła prowadzoną działalność gospodarczą o te przedmioty, które prowadził jej zmarły mąż; postanowiła kontynuować działalność gospodarczą męża, o tym samym profilu i pod tymi samymi nazwami i cały czas ją kontynuuje (już ponad rok). Przejęła pracowników, dokonała cesji umów i szeregu innych czynności faktycznych i prawnych mających na celu kontynuowanie działalności. Na dzień śmieci męża sporządziła spis z natury środków trwałych i towarów. Wprowadziła wartość remanentową ze spisu z natury do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wprowadziła odziedziczone środki trwałe do prowadzonej ewidencji środków trwałych. Część środków trwałych była całkowicie zamortyzowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00