Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2015, sygn. IBPP1/4512-190/15/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-190/15/DK
Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 marca 2015 r. (data wpływu 5 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie uznania czy czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach działalności rachunkowo-księgowej powodują, że Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 marca 2015 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach działalności rachunkowo-księgowej powodują, że Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie rachunkowo-księgowym, tzn. biuro rachunkowe, natomiast nie świadczy usług doradczych i od 1 stycznia 2013 r. korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. 27 maja 2010 r. wartość sprzedaży opodatkowanej w poszczególnych latach nie przekroczyła limitu obrotów w kwocie 150.000 zł, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawca nadmienia, iż Wnioskodawca w bieżącym roku podatkowym nie przewiduje przekroczenia obrotów, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawca świadczy kompleksowe usługi rachunkowo-księgowe na podstawie podpisanych umów z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą i nie zamierza wykonywać jednorazowych zeznań podatkowych dla podmiotów gospodarczych z którymi nie ma zawartych umów. Wnioskodawca na rzecz podmiotów z którymi ma podpisane umowy świadczy usługi polegające na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, ksiąg handlowych, sporządzaniu na podstawie ewidencji niezbędnych deklaracji rozliczeniowych, prowadzeniu ewidencji środków trwałych i amortyzacji, ewidencji sprzedaży i zakupu VAT, prowadzeniu rozliczeń płac i ZUS zatrudnionych pracowników, oraz rozliczeń ZUS zleceniobiorcy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami odnośnie wysyłania deklaracji PIT-4R i PIT-8AR, informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40, Wnioskodawca posiada pełnomocnictwa (UPL-1) udzielone przez klientów do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w celu szybszego załatwiania ich spraw podatkowych oraz w celu ograniczenia konieczności ich osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym. Wnioskodawca nie posiada pełnomocnictw do reprezentowania swoich klientów przed organami podatkowymi ani innymi instytucjami. W ramach wykonywanych usług Wnioskodawca sporządza również osobom fizycznym zeznania roczne PIT, jednak nie udziela im pomocy w tym zakresie. Klienci indywidualni sami określają z jakich ulg chcą skorzystać. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca nie świadczy ani nie zamierza świadczyć usług, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right