Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2015, sygn. IBPBII/1/4511-302/15/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/4511-302/15/DP
Czy w związku z udostępnianiem pracownikom samochodów służbowych, w celu pełnienia obowiązków służbowych, z jednoczesnym zobowiązaniem do parkowania w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, pracownik uzyska przychód z tytułu dojazdów z miejsca postoju samochodu służbowego do miejsca wykonywania czynności służbowych oraz z miejsca wykonywania czynności służbowych do miejsca postoju samochodu służbowego a Wnioskodawca będzie zobowiązany obliczyć i pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 marca 2015 r. (wpływ do Biura 31 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodu pracownika wartości dojazdów samochodem służbowym do/z miejsca zamieszkania z/do miejsca wykonywania obowiązków służbowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 marca 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodu pracownika wartości dojazdów samochodem służbowym do/z miejsca zamieszkania z/do miejsca wykonywania obowiązków służbowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca udostępnia swoim pracownikom samochody w celu wykonywania przez nich obowiązków służbowych, których realizacja wymaga mobilności.
Celem zwiększenia motywacji i zaangażowania w pracę Wnioskodawca umożliwia również pracownikom (w szczególności dotyczy to dyrektorów poszczególnych działów i członków zarządu) nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych. U Wnioskodawcy ustanowione zostały szczegółowe zasady wykorzystywania samochodów dla celów służbowych i prywatnych (dalej: Polityka). Zgodnie z Polityką pracownicy mają prawo wykorzystywać samochód służbowy do celów prywatnych wyłącznie w weekendy oraz święta, czyli dni wolne od pracy. W okresie urlopów samochód służbowy zdawany jest do Wnioskodawcy, chyba że pracownik otrzyma zgodę Wnioskodawcy do wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych także w okresie urlopu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right