Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2015, sygn. IBPBII/2/415-204/15/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-204/15/MZM
Możliwość uwzględnienia jako kosztu przy ustalaniu postawy opodatkowania odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego opłat notarialnych związanych z uzyskaniem poświadczenia dziedziczenia, opłat za pośrednictwo w sprzedaży dziedziczonej nieruchomości oraz spłaty dziedziczonej wierzytelności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 stycznia 2015 r. (data otrzymania 12 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia podstawy obliczenia podatku z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i uwzględnienia jako kosztu:
- opłat notarialnych związanych z uzyskaniem poświadczenia dziedziczenia jest nieprawidłowe,
- opłat za pośrednictwo w sprzedaży odziedziczonej nieruchomości jest prawidłowe,
- spłaty odziedziczonej wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia podstawy obliczenia podatku z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i uwzględnienia jako kosztu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 6 grudnia 2013 r. aktem notarialnym Wnioskodawca i jego brat dokonali poświadczenia spadku po zmarłym 11 listopada 2013 r. ojcu. W skład spadku wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz wierzytelność z zaciągniętej pożyczki bankowej. Wnioskodawca i jego brat jako jedyni spadkobiercy w przywołanym akcie notarialnym oświadczyli, że spadek po ojcu nabyli na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza: w ½ części Wnioskodawca i w ½ części brat. Wnioskodawca i jego brat podjęli decyzję o zbyciu nabytej w drodze spadku nieruchomości celem pozyskania środków na spłatę odziedziczonej wierzytelności zlecając sprzedaż firmie pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości. W dniu 5 grudnia 2014 r. aktem notarialnym Wnioskodawca i jego brat w swoich częściach sprzedali nabyte w drodze spadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w którym każdemu z nich stosownie do przysługujących im udziałów w omawianym prawie przypadła ½ tej kwoty. Również 5 grudnia 2014 r. Wnioskodawca w imieniu własnym i brata wniósł na rzecz banku całkowitą spłatę zobowiązania po zmarłym ojcu tym samym regulując dziedziczoną przez obojga wierzytelność z zaciągniętej pożyczki bankowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right